Bez kategorii, Projekt, Wydarzenia

Odnowiony park jubileuszowy pamięta tysiąclecie Węgier

Strona główna > Wydarzenia > Wydarzenia > Odnowiony park jubileuszowy pamięta tysiąclecie Węgier

Niedawno miasto Stropkov zakończyło przebudowę parku miejskiego, kiedyś nazywanego jubileuszowym. Symbolicznym punktem jego przebudowy było zamontowanie zrekonstruowanego ogrodzenia oraz dwóch tablic informacyjnych. Na jednej z nich znajdują się historyczne zdjęcia, część tekstowa zawiera zaś ciekawe informacje dotyczące powstania parku oraz jego przemian w ciągu 127 lat istnienia.

– Jego powstanie datuje się na 8 i 9 maja 1896 r., kiedy w Stropkovie odbywały się obchody Wielkiego Milenium Węgierskiego z okazji tysiąclecia powstania Królestwa Węgierskiego. Na pamiątkę tych obchodów została na skraju placu historycznego wysadzona aleja lipowa przed budynkiem szkoły ludowej, powstała tam również strefa wypoczynkowa – mówi burmistrz Stropkova Ondrej Brendza. W ramach przebudowy usunięto przestarzałą nawierzchnię z kostki brukowej, odwodniono cały teren oraz wykonano nowe okablowanie. Nowa małoformatowa nawierzchnia z porfiru nadała odrestaurowanemu parkowi historycznego charakteru, wymieniono również oświetlenie, ławki parkowe, kosze na śmieci oraz odrestaurowano ogrodzenie z motywem herbu miasta.

– Uważam, że to jest serce Stropkova, kiedyś było częścią tutejszego wielkiego placu. Miejsce to było świadkiem wielu wydarzeń historycznych, niestety również tych najsmutniejszych. Wiele osób nawet nie ma pojęcia, że jedna z najsłynniejszych fotografii dokumentujących deportację Żydów ze Słowacji 81 lat temu, pochodzi właśnie z ulicy Hlavnej przed parkiem Stropkova – mówi O. Brendza. Jak już wspomniano, przemiany parku dokumentują nowe tablice, które zawierają ze sobą wiele dotychczas nieznanych informacji: od początku XX wieku w parku w budynku parterowym mieściła się szkoła mieszczańska, od 1960 aż do 1990 budynek pełnił funkcję biblioteki miejskiej. W 1949 r. w jego południowo-zachodnim narożniku wybudowano gmach Powiatowego Komitetu Narodowego – później w nim mieściło się liceum, dzisiaj jest siedzibą Urzędu Pracy. Na początku lat 70. XX wieku przed budynkiem postawiono fontannę, która dopełnia klimatu strefy relaksu parku. Ostatnia większa przebudowa parku miała miejsce w drugiej połowie lat 90. XX wieku, kiedy położono tam kostkę brukową oraz wymieniono wyposażenie. 

Aktualną rekonstrukcję za ponad 192 822,92 euro realizowało przedsiębiorstwo miejskie Služba. Projekt był finansowany z projektu Sękowa, Stropkov, Bobowa, Niżná Polianka – wzmocnienie współpracy transgranicznej w zakresie dziedzictwa kulturalnego i przyrodniczego finansowanego z Programu Współpracy Transgranicznej Interreg V – A Polska – Słowacja 2014 – 2020.