Integracja logo łączące cztery miasta: Bobowa, Sękowa, Stropkov, Nizna Polianka

Integracja

Bez kategorii, Nizna Polanka, Projekt, Wydarzenia

Niżna Polanka

Cerkiew prawosławna świętej Kosmy i Damiana w Bartnem

Miejscowość Niżna Polianka miała w ramach projektu pod nazwą „Sekowa, Stropkov, Bobowa, Niżna Polianka – Wzmocnienie współpracy transgranicznej w zakresie dziedzictwa kulturalno-przyrodniczego” zaplanowane zadania, które złożone były z dwóch części:

Park przykościelny

Rekonstrukcja przestrzeni publicznej w centrum miejscowości Niżna Polianka, w której zbudowana została makieta pierwotnego kościóła drewnianego, reprezentującego pierwotny kościół drewniany zniszczony podczas walk w czasie I wojny światowej. Makieta parku przykościelnego ma wymiar 25 m kw. i wysokość prawie 6 metrów. Ciekawostką tego kościoła jest, że pierwotnie nie był on zbudowany w miejscowości Niżna Polianka, ale według źródeł archiwalnych został wykupiony przez mieszkańców miejscowości Niżna Polianka z Polski, rozebrany, przywieziony i od nowa zbudowany w miejscowości Niżna Polianka. Częścią parku przykościelnego jest drewniane ogrodzenie z dachem gontowym, w parku znajduje się strefa do wypoczynku z ławkami.

Rewitalizacja przestrzeni publicznej

Przedmiotem tej części projektu była rewitalizacja przestrzeni publicznej w pobliżu budynku Urzędu Gminy w Niżnej Poliance, która znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie z parkiem przykościelnym. Realizacja tego działania doprowadziła do całkowitej rekonstrukcji przestrzeni publicznej w centrum miejscowości, częścią której było zbudowanie chodników, murów oporowych, przystanku autobusowego, strefy wypoczynkowej z ławkami, miejscami parkingowymi i zadaszeniem.

Miejscowość Niżna Polianka przy budowaniu miejsc parkingowych zmieniła nawierzchnię, zamienno klasyczną kostkę brukową za nawą nawierzchnię nazywaną hydrofugą, która umożliwia odprowadzanie wody deszczowej bezpośrednio do ziemi za pomocą szerokich szczelin.